Obecnie coraz częściej decydujemy się na kupno mieszkania lub domu na własność, niż jego wynajem. O zaletach posiadania mieszkania lub domu na własność chyba pisać nie musimy. Jednak należy wziąć pod uwagę, że kupno nieruchomości to dosyć poważna i kosztowna inwestycja, która bardzo często wymaga zobowiązania się płacenia rat kredytu hipotecznego przez wiele lat. Krok ten, jest również ważny pod tym kątem, że jakby nie było – decyduje on o komforcie naszego dalszego, codziennego egzystowania – często już na zawsze bądź przynajmniej na długie lata. Dlatego tak bardzo ważne jest to, by podczas procesu związanego z kupnem naszego przyszłego mieszkania czy też domu, nie popełnić tych trywialnych błędów, które poniżej zostały przez nas opisane – a są z reguły bagatelizowane. Zapraszamy do artykułu!
Chyba dla większości osób kupno nieruchomości na własność to jedna z istotniejszych decyzji podejmowanych w życiu w kontekście przyszłości. Mimo to, są ludzie którzy podchodzą do tej poważnej decyzji dosyć lekkomyślnie i „na luzie”. Nie trudno się domyśleć, że bardzo często pochopie podejmują ważne decyzje, nie mając na uwadze jak mogą mieć one duży wpływ na dalsze życie – swoje, jak i całej rodziny. Z reguły osoby te łączy wspólny mianownik – poniższe 3 błędy popełnianie podczas zakupu mieszkania lub domu:
Zła lokalizacja przyszłego mieszkania/domu #1
Gdy rozpoczynamy proces poszukiwania idealnego i wymarzonego mieszkania lub domu kierujemy się różnymi kryteriami – wiadomo, każdy z nas ma inne wymagania, potrzeby oraz oczekiwania. Jednak standardowo na pierwszym miejscu owych kryteriów stoi cena – bez względu czy dotyczy to działki, istniejącego już domu lub mieszkania.
Atrakcyjne mieszkania w Raciborzu – znajdź idealne mieszkanie dla siebie i Twojej rodziny. Zapraszamy serdecznie na dni otwarte!!
Widzimy np. działkę w atrakcyjnej cenie, więc od razu decydujemy się na kupno, bo przecież każdy chce płacić mniej, niż więcej, a jak trafia się taka okazja – no to grzech nie skorzystać. Jednak to lokalizacja nieruchomości powinna być decydującym czynnikiem, a nie cena. Na początku może nam się wydawać, że nie ma ona większego znaczenia, lecz proszę mi wierzyć – na dłuższą metę ma! Cena, z jakiegoś powodu jest okazyjna, ale pod wpływem emocji – zazwyczaj nie obchodzi nas dlaczego.
Więc kupujemy tą działkę w okazyjnej cenie, budujemy na niej dom ogromnie się przy tym wykosztowując, następnie wprowadzamy się i po pewnym czasie mamy już dosyć… Bo za głośna okolica, bo sąsiedzi „nie tacy”, bo kiepska komunikacja, bo daleko do miasta, bo coś tam… . Jest wyjście – dom można sprzedać, ale to też nie jest takie proste. Co więcej, często zainwestowane w niego pieniądze, niestety mogą się nie zwrócić. Nie mówiąc już o tym, że obecnie ciężko znaleźć kupca, który chętnie kupi od nas nieruchomość za satysfakcjonującą nas kwotę. Jednak jak będziesz postawiony/a przed takim faktem, zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Jak skutecznie i z zyskiem sprzedać mieszkanie lub dom?”
Podobną sytuację możemy zaobserwować podczas zamiaru kupna apartamentu. Dobra inwestycja w tym przypadku to zakup apartamentu w dobrym standardzie i dobrej lokalizacji – niestety kosztem wysokiej ceny. Dlaczego? Ponieważ zapewni nie tylko komfort i bardzo wysoki standard mieszkania, ale także bezpieczeństwo inwestycyjne. Gdy będziemy zmuszeni go sprzedać lub też wynająć – nie powinniśmy mieć z tym raczej większych problemów. Apartamenty wyższego standardu – i co bardzo ważne – w dobrej okolicy i lokalizacji są warte dużych pieniędzy!!
Przeczytaj również: „W jakie mieszkania opłaca się inwestować?„
Uwaga tutaj też na pewnego rodzaju pułapkę! Mimo, że poddaliśmy głębokiej analizie lokalizację naszej przyszłej nieruchomości, należy NIE zapominać także o sprawdzeniu planów inwestycyjnych. Może wówczas okazać się, że nasza ładna i spokojna okolica za 10 lat będzie skupiskiem galerii handlowych, fabryk lub ruchliwych ulic.
Zdobycie takich informacji zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości nie jest ciężkie, a mimo to bardzo sporadycznie zdarzają się inwestorzy, którzy takich informacji szukają. Wszyscy deweloperzy muszą wiedzieć o takich rzeczach i muszą na życzenie zainteresowanego udzielić wszelkich informacji – co więcej, nie jest to ich dobra wola i życzliwość, ale obowiązek ustawowy!
Patrzenie tylko na cenę mieszkania, pomijając koszty jego eksploatacji #2
Niemal każdy zainteresowany kupnem mieszkania próbuje wynegocjować niższą cenę. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem – wszystko zależy od dewelopera lub pośrednika nieruchomości.
Jeżeli chodzi o deweloperów – może być z tym ciężko. Częściej spotkamy się z propozycją wykonania jakiś prac wykończeniowych czy też remontowych, niż uzyskamy upust na docelowej cenie mieszkania lub domu. Dlaczego? Ponieważ deweloper dzięki często długiej współpracy z różnymi firmami wykonawczymi oraz sklepami dostarczającymi materiał budowlany uzyskuje korzystne rabaty – dla niego takie rozwiązanie jest po prostu bardziej opłacalne. Dla inwestora również może okazać się to dobrą transakcją, ponieważ wykonując to na własną rękę – zlecając jakiejś zewnętrznej firmie, na pewno zapłacilibyśmy dużo więcej za te prace remontowe.
Oprócz samej ceny nieruchomości należy również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Niestety wielu inwestorów kompletnie nie zwraca uwagi na tę „drobnostkę”, jednakże ma ona ogromne znaczenie. W końcu warto wiedzieć, czy będziemy w stanie je utrzymać!
Często jest tak, że swój wybór zawężamy do dwóch nieruchomości o podobnym standardzie i cenie. Zazwyczaj jednak jest tak, że mogą one diametralnie różnić się pod kątem miesięcznej kwoty utrzymania, o czym nie wiemy, ponieważ nie przyszło nam do głowy, żeby się tym zainteresować! I sprawa może wyglądać tak, że jedno mieszkanie to koszt utrzymania 1200 zł, a drugie 2 000 zł miesięcznie. Które mieszkanie wówczas byś wybrał/wybrała, jeżeli ich standard, kryteria oraz cena po której wybieraliście je są do siebie zbliżone?
Za duży metraż nieruchomości #3
Metraż mieszkania lub domu to kolejny istotny czynnik podczas zakupu nieruchomości. Z reguły wybiegamy trochę za granicę rozsądku i ulegamy pokusie interesowania się metrażem większym, niż jest nam realnie potrzebny. Wiadomo – każdy lubi przestrzeń, lecz co za dużo to niezdrowo! Albo potem posiadamy niezagospodarowane pomieszczenia lub na siłę szukamy im jakiegoś przeznaczenia w rzeczywistości tracąc na tym dużo pieniędzy.
Chyba logiczne jest to, że im większy metraż, tym większa cena mieszkania oraz im większy metraż, tym koszty eksploatacji również wzrastają – np. za ogrzewanie. Większy metraż to też większe zobowiązania, np. więcej sprzątania. Sprzedać takie mieszkania lub dom też jest ciężej, w porównaniu do tych, które zamykają się w standardach.
Przeczytaj również: „Sprzedaż – wynajem mieszkania – Jak znaleźć idealnego klienta?”
Domom (a nawet mieszkaniom) o większym metrażu często ulegają małżeństwa – rodzice, którym marzy się wielopokoleniowe gniazdko rodzinne – mają nadzieją, że dzieci pozostaną w nim i założą tam własną rodzinę. Kiedyś takie zjawisko było popularne, teraz młodzi chcą być niezależni, chcą mieszkać sami, często przeprowadzają się do większych miast lub wyjeżdżają za granicę. W konsekwencji zostajemy z dużym domem, niezagospodarowanymi pomieszczeniami i wysokimi kosztami utrzymania. Jeżeli nie chcesz ryzykować – nie inwestuj w duże i drogie nieruchomości!
Tak trochę odskakując od głównego tematu, gdy kupujemy nieruchomość od dewelopera, warto również przyjrzeć się bliżej technicznej stronie, czyli sposobie wykonania i wykończenia nieruchomości, np. z jakich materiałów została wykonana elewacja domu, jakich rozwiązań użyto, itp. Im więcej będziemy wstanie ocenić, tym lepiej dla nas.
Podsumowując:
- Nie patrz tylko na jak najtańszą cenę – czasami warto dać więcej, ale za mieszkanie w lepszym standardzie, przede wszystkim za mieszkanie w dobrej lokalizacji i okolicy.
- Jeżeli nie chcesz ryzykować – interesuj się mieszkaniami, które w razie konieczności potrzeby sprzedaży będą wzbudzały zainteresowanie. Szybciej sprzedaż standardowy dom, niż dom wielki, który pomieści dwie rodziny.
- Zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie/dom, zainteresuj się jakie są plany inwestycyjne w tej okolicy, by nie zaskoczyło Cię jak za 2 lata stanie obok Twojego bloku duża galeria handlowa.
- Spytaj się jakie są koszty utrzymania mieszkania lub domu, który Ciebie interesuje. Dowiesz się, czy będzie Cię stać na jego utrzymanie.
- Oceń realnie metraż jaki potrzebujesz, by żyć komfortowo. Nie ma sensu przepłacać za niewykorzystaną powierzchnie oraz ponosić większe koszty eksploatacyjne.
- Na tyle ile możesz oceń stan mieszkania lub domu przed zakupem – jak jest wykonane, czy zostały użyte dobrej jakości materiały, itp.
- I najważniejsze – pośpiech i okazyjne ceny to NIE najlepsi doradcy podczas kupna mieszkania lub domu!
Comment here