Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Mieszkanie Dla Młodych – jednak nie będzie ograniczenia wieku!

Jednym z warunków, które należało spełniać, by móc starać się o dofinansowanie do mieszkania z programu Mieszkanie Dla Młodych (MDM), było m.in. ograniczenie wieku – osoba (lub młodszy z małżonków) musiała mieć nie więcej niż 35 lat. Z pełną listą kryteriów możesz zapoznać się tutaj.

Jednak Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju po uzgodnieniach z ministrem polityki społecznej oraz pracy postanowiło znieść limit wieku dla rodzin oraz osób wielodzietnych.

Uzasadnieniem decyzji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MiR) był fakt, że wiek w którym osoby decydują się na dzieci coraz bardziej się wydłuża. Na decyzję miała wpływ także analiza dzietności kobiet oraz innych czynników wpływających na dzietność.

Inne zmiany, które mają zostać wprowadzone w programie MdM – Mieszkanie Dla Młodych

Wprowadzenie nowelizacji ustawy do programu MDM, było także spowodowane małym zainteresowaniem osób wielodzietnych oraz rodzin.

Jak poinformował Stanisław Kudroń z Depatamentu Mieszkalnictwa MiR, w nowelizacji zaproponowano również wprowadzenie innych zmian, które mają obowiązywać już w bieżącym 2015 roku. Ma zostać zmienione wsparcie finansowe rodzin lub osób, które posiadają dwójkę dzieci z 15% do 20% tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania, z kolei osoby/rodziny posiadające już trójkę dzieci uzyskają 30% (obecnie jest również 15%).

Ponadto, rodziny bądź osoby z trójką dzieci, będą mogły otrzymać większe mieszkania – 65m2 (inni 50m2), czyli wychodzi na to, że osoby z tróją dzieci dostaną mieszkanie większe o dodatkowy pokój. Warunkiem jest, aby kupowane mieszkanie było nie mniejsze niż podane 65m2.

Istotną zmianą jest także zniesienie konieczności kupna pierwszego mieszkania dla rodzin – osób z przynajmniej trójką dzieci, której założeniem jest że z dofinansowania programu Mieszkanie Dla Młodych będą mogły skorzystać te osoby, które mają już swoje mieszkanie, ale chcą poprawić warunki bytowe.

Eksperci związani z branżą nieruchomości twierdzą, że już zniesienie ograniczenia wiekowego to duży krok, ponieważ mało jest osób, czy też rodzin w obecnych czasach, gdzie do wieku 35 lat ma się już trójkę dzieci.

Comment here