Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Praktyka

Jak skutecznie i z zyskiem sprzedać mieszkanie lub dom? Podstawy Home Stagingu

Obserwując różnego rodzaju serwisy internetowe związane z nieruchomościami, można łatwo zauważyć jak niektórzy właściciele, a nawet agencje nieruchomości – mają duży problem ze nalezieniem klienta i sprzedażą mieszkania lub domu.

Kto lub co jest temu winne?

Moim zdaniem – nieodpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Niewielu wie, że jest to bardzo ważny element podczas sprzedaży nieruchomości, jak nie najważniejszy! W związku z tym powstała w branży nieruchomości specjalizacja, która polega na profesjonalnym przygotowaniu mieszkania lub domu do sprzedaży – tzw. home staging. W Polsce specjalizacja ta jest jeszcze dosyć młoda, lecz w USA jest już stosowana od ponad 40 lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Daje do myślenia?

Jak skutecznie i z zyskiem sprzedać mieszkanie lub dom?

Profesjonalna sesja zdjęciowa nieruchomości - realizacja firmy DomProfit.
Mieszkanie po wykonanym home staging’u oraz profesjonalna sesja fotograficzna mieszkania. Realizacja: DomProfit.pl

Przed pokazaniem go potencjalnym kupcom koniecznie skorzystaj z usługi home stagingu!
Są osoby, które uważają, że działania te są niestosowne, ponieważ kojarzą je z ukrywaniem wad nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że jest to bardzo mylne skojarzenie, ponieważ home-staging polega na uwypukleniu zalet mieszkania lub domu, a nie ukrywaniem jego wad.

Posłużymy się bardzo prostym i bardzo dobrym, z życia wziętym przykładem:
Otóż, czy chcąc sprzedać samochód, przed wystawieniem go na sprzedaż nie doprowadzisz go do tzw. „ładu”? Nie umyjesz go, ani nie wysprzątasz wcześniej, by wyglądał na zadbany i godny uwagi samochód? Ba! W 90% korzystamy wtedy z usług specjalnych firm, które zajmują się jego kompleksowym czyszczeniem, odkurzaniem i sprzątaniem wraz z praniem tapicerki!

Czy to według Ciebie jest to oszustwo? Coś niestosownego? Nie, wręcz przeciwnie!

I właśnie na tym polega home staging – mieszkanie doprowadza się do takiego stanu, by od pierwszych (najważniejszych!) sekund zrobiło na potencjalnym kupcu dobre wrażenie. By odwiedzający poczuł się w nim dobrze i miał ochotę od razu  w nim zamieszkać!

4 podstawowe zasady home stagingu

1. Idealny porządek

Jest to podstawowa zasada home stagingu i pierwsza w kolejności do wykonania. Jeżeli wcześniej nie byłeś/aś wzorcem „perfekcyjnej pani domu” to będziesz musiał/a w tej chwili nim/nią zostać, jeżeli oczywiście zależy Ci na efektywnej i szybkiej sprzedaży mieszkania!

Każdy pewnie teraz pomyśli – przecież to oczywiste, że przed wykonaniem zdjęć, które umieszcza się w ogłoszeniach internetowych lub przed odwiedzinami potencjalnego kupca trzeba posprzątać – lecz wystarczy tylko wejść na pierwszy lepszy serwis ogłoszeniowy i możemy przekonać się jak jest to jednak nieoczywiste !!
Przecież można się wytłumaczyć tym, że dopiero przyszło się z pracy i nie było czasu… – Proszę nie róbcie tego! Takie tłumaczenia naprawdę mają odwrotny efekt do zamierzonego!

Przy okazji taka mała wskazówka: W trakcie, gdy gościmy potencjalnego kupca, postarajmy się o to, by w mieszkaniu nie było nikogo więcej.

Podsumowanie: Pamiętajmy o dokładnym posprzątaniu i poodkurzaniu wszystkich pomieszczeń. Pilnujmy by wszystko zawsze było na swoim miejscu. Zadbajmy także o porządek w szafkach, garderobach, komodach i innego typu „schowkach” – dlaczego? Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule: 3 rzeczy, na które kupujący na pewno zwrócą uwagę w trakcie oglądania nieruchomości!.

2. Uprzątnięcie bibelotów oraz zminimalizowanie ilości pamiątek rodzinnych

Następnym punktem lub w sumie częściowo kontynuacją zasady 1. jest uporządkowanie bibelotów. Postaraj się zmniejszyć ich ilość do minimum, nawet jeżeli jesteś największym na świecie fanem zbierania porcelanowych, słodkich kaczuszek. Niestety, nie każdy jest ich fanem, a przesadna ilość ozdóbek sprawia wrażenie bezładu, szczególnie na zdjęciach.

Następny krok – usunięcie pamiątek rodzinnych – nie każdy się z tym zgodzi, ale pozostawienie za dużo rzeczy osobistych na widoku, może trochę skrępować w pewien sposób zainteresowanego, więc postawmy na zostawienie tylko kilku rzeczy bądź zdjęć rodzinnych.

Podsumowanie: Mieszkanie które posiada minimum rzeczy wystawionych „na widoku” nie przytłacza nas, wydaje się większe, przestronniejsze, bardziej uporządkowane. Sprawia też, że mieszkanie nie jest spersonalizowane – jest to ważne, ponieważ kupujący ma się w nim poczuć, jakby miał tam za chwilę zamieszkać. Poprzez Twoje bibeloty i rzeczy osobiste porozkładane w każdym możliwym kącie mieszkania z pewnością mu to nie ułatwi i nie będzie mógł się zidentyfikować z mieszkaniem jako przyszłym właścicielem – niestety nasza podświadomość płata nam czasami takie figle.

3. Bardzo dobre oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie potrafi zdziałać cuda. I nie mowa tutaj tylko o zainstalowaniu odpowiednich lamp, czy wymianie żarówek. Czasami wystarczy tylko zmiana firan, usunięcie zasłon lub po prostu przemalowanie pomieszczenia na inny kolor, by dało efekt pięknego i dobrze osłonecznionego mieszkania.
Oczywiście wiąże się to z kosztami, ale nie aż tak dużymi, żeby nie było to wykonalne. Po drugie zwiększymy sobie dzięki temu wartość mieszkania, więc inwestycja ta zwróci nam się i to z nadwyżką.

4. Diabeł tkwi w szczegółach

Gdy już posprzątamy mieszkanie, usuniemy zbędne rzeczy i bibeloty, odświeżymy ściany – mieszkanie będzie wyglądało już o wiele bardziej atrakcyjnie. Lecz czasami taką decydującą „kropką nad i” może być przemeblowanie mieszkania oraz dodanie paru drobiazgów. Pamiętajmy – diabeł tkwi w szczegółach.

Dobra rada: Zadbaj o systematyczne wietrzenie mieszkania, szczególnie przed umówioną wizytą oraz o ładny, delikatny i przyjemny zapach w mieszkaniu. Zapach ma ogromny wpływ na decyzję o udanej transakcji, bądź nie. Może wydawać się to absurdalne, ale tak jest! Zmysł zapachu potrafi mocno działać na naszą podświadomość i może przyczynić się do podjęcia decyzji – nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Dodatkowe fundusze

Przekazanie sobie kluczy jako symbol udanej sprzedaży - zakupu mieszkania
To od Ciebie zależy czy zrobisz to jak prawdziwy profesjonalista – szybko, skutecznie i z zyskiem, czy pozwolisz by Twoja oferta sprzedaży mieszkania wisiała miesiącami w serwisie tracąc tylko na wartości.

By sprzedać mieszkanie / dom w dobrej dla nas cenie i co ważne – w krótkim czasie – musimy niestety zainwestować przed wystawieniem go na sprzedaż. Dokładnych kosztów nie da się podać, ponieważ w dużej mierze zależy to od stanu mieszkania.

By doprowadzić mieszkanie do zamierzonego efektu średnio trzeba wydać ok. 1% wartości nieruchomości. Ale po wdrożeniu zasad home stageingu wartość naszej nieruchomości może wzrosnąć nawet o 10% – skutek? Zwrot inwestycji z kilkukrotnym przebiciem! Ale to nie jedyny atut – dodatkowo znacznie możemy skrócić czas sprzedaży, nawet o 40-60%, a nawet więcej!

Jakie koszty trzeba ponieść chcąc zatrudnić profesjonalnego home stagera?

Różnie – zależy od firmy, ich renomy, lokalizacji (w większych miastach są to usługi często droższe niż w mniejszych miejscowościach). Głównym zamiarem home staging’u jest wydobycie z mieszkania tego co najlepsze, pokazanie zalet i jego mocnych stron, by w jak najkrótszym czasie znaleźć kupca, który zapłaci nam korzystną dla nas cenę.

Ma znaczenie także to, czy zdecydujemy się tylko na konsultację profesjonalnego home stagera, który przygotuje dla nas plan – listę co trzeba zmienić/zrobić by podnieść wartość mieszkania, czy zdecydujemy się także na to, by to on zajął się wszystkimi zmianami (i to jest często najlepsza opcja pod wieloma względami). Sama konsultacja to wydatek ok. kilkuset złotych, natomiast konsultacja + wykonanie to już jest indywidualna wycena, więc ciężko podać tutaj jakiś przedział.

Niektóre firmy oprócz samego home stagu wykonują kompleksowe działania związane ze sprzedażą nieruchomości, czyli: specjalne sesje zdjęciowe mieszkania/domu, które następnie umieszczają w profesjonalnie przygotowanym ogłoszeniu. Zajmują się także często reklamą tych ogłoszeń. Dobrym pomysłem, który powoli zyskuje na popularności w Polsce jest także wykonanie wirtualnego zwiedzania nieruchomości. Jest to naprawdę świetna rzecz (wkrótce opiszemy dlaczego) i naprawdę warto w nią zainwestować.

Chcąc sprzedać szybko nieruchomość, niestety musimy w nią zainwestować. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że inwestycja włożona w całe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży zazwyczaj zwraca się ze sporą nadwyżką.

Jesteś z województwa śląskiego bądź opolskiego? Zapoznaj się z ofertą home stagingu oraz pozostałych usług związanych z szybką i skuteczną sprzedażą nieruchomości przygotowaną przez agencję nieruchomości DomProfit z Raciborza – doświadczonych specjalistów z pasją.

Decyzja należy do Ciebie czy zrobisz to jak prawdziwy profesjonalista – szybko, skutecznie i z zyskiem, czy pozwolisz by Twoja oferta sprzedaży mieszkania wisiała miesiącami w serwisie tracąc tylko na wartości.

Comments (1)

  1. Święta prawda! Po prostu oczy bolą, jak się przegląda ogłoszenia nieruchomości w serwisach internetowych… Zawsze nie mogę się nadziwić, jak ktoś może wrzucać zdjęcia na którym jest – dosłownie – taki syf i liczyć na to, że kogoś to zachęci do przeglądnięcia ogłoszenia, nie mówiąc już o czymś więcej ;/

Comment here