Kupujemy mieszkanie – trendy wśród polaków

Panorama miasta z lotu ptaka

Jeżeli jesteś ciekawy aktualnych trendów dotyczących kupna mieszkań przez Polaków oraz jakie mieszkania cieszą się największą popularnością, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak Polacy kupują mieszkanie?

Analizując aktualne trendy panujące na rynku nieruchomości, możemy zauważyć, że w Polsce popularne jest kupowanie mieszkań za gotówkę. Jak podaje Narodowy Bank Polski, ok. 2/3 mieszkań sprzedaje się w Polsce za gotówkę.

Powodem tego może być niska stopa procentowa, która sprawia, że bardziej opłaca nam się inwestować w kupno mieszkania niż oszczędzanie na lokacie. Tym bardziej, że zakupione mieszkanie możemy przeznaczyć na wynajem, co może nam dać aż 3 lub 4-krotnie większy zysk w skali roku niż w przypadku oprocentowania lokaty.

Nabywcy też są już coraz bardziej świadomi tego, że ładne i funkcjonalne mieszkania usytuowane dodatkowo w dobrych lokalizacjach zyskują na wartości w wyniku wzrostu cen gruntów. Oczywiście wielu z nas ma obawy przed przeznaczaniem mieszkania pod wynajem, gdyż boimy się natrafić na problematycznych lokatorów. Jednak jest i na to jakiś sposób – najem okazjonalny, o którym pisaliśmy już jakiś czas temu na blogu.

Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Największą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe. Wnioski te możemy wysunąć z analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z informacji o mieszkaniach na sprzedaż, które dostępne są w przeróżnych portalach ogłoszeniowych związanych z dziedziną nieruchomości. Nie można w tej sytuacji opierać się tylko i wyłącznie na danych dostępnych przez GUS, gdyż pojęcie „izba”, które tam się pojawia dotyczy zarówno pokoju, jak i może oznaczać większą kuchnię z oknem.

W roku 2016 mieszkania trzy-pokojowe stanowiły ok. 40-41% transakcji sprzedaży/kupna mieszkań. Nieco mniejszą popularnością cieszyły się mieszkania dwu-pokojowe – ok. 35% transakcji, z kolei ok. 18% transakcji stanowiły mieszkania 4-ro i więcej – pokojowe.

Mieszkania typu kawalerki to nieruchomość ciesząca się najmniejszym zainteresowaniem wśród kupców mieszkań – tylko 6% wszystkich transakcji w roku 2016, chociaż jest to też zależne od wielkości miasta. W dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców), kawalerki nadal cieszą się niezłą popularnością.

Księgi wieczyste – modernizacja sytemu a bezpieczeństwo transakcji nieruchomościowych

Mężczyzna przeglądjący internet na laptopie

1 lipca 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o notariacie oraz kodeksu postępowania cywilnego, która mówi o tym, że notariusze mogą już składać wnioski o wpisy do księgi wieczystej w formie elektronicznej. Ale po kolei…, czyli jak to było przed nowelizacją ustawy i modernizacją systemu ksiąg wieczystych. Czytaj dalej Księgi wieczyste – modernizacja sytemu a bezpieczeństwo transakcji nieruchomościowych

Mieszkanie Plus – nowy rządowy program jednak nie dla wszystkich?

Budowa nowych budynków mieszkalnych

Mieszkanie Plus – to nowy, trzy-filarowy rządowy program o którym pisaliśmy TUTAJ (zainteresowanych zachęcamy do lektury), który miał nie narzucać wymogów, miał być skierowany do wszystkich, szczególnie do tych uboższych osób, których nie stać na wynajmowanie mieszkań po cenach rynkowych.

AKTUALIZACJA: Nowy, zastępczy program „Mieszkanie na Start” – kliknij i dowiedz się więcej!

Jednak jak się okazuje, nie we wszystkich miastach Polski będzie możliwa realizacja programu Mieszkanie Plus. Co prawda Skarb Państwa dysponuje ponad 9 tys. ha gruntów, jednak nie w każdym mieście się one znajdują. W związku z tym, nie w każdej części kraju będą mogły powstać tanie mieszkania czynszowe.

Miasta, w których prawdopodobnie nie powstaną tanie mieszkania czynszowe lub tam gdzie jest ich mała ilość.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w Bydgoszczy i w Rzeszowie w ogóle nie zgłoszono żadnych terenów, które odpowiadałyby pod narodowe budownictwo. Z kolei niewielki stan takich terenów posiadają miasta: Białystok, Toruń, Gorzów Wlkp, czy też Lublin. Kraków może pod program Mieszkanie Plus udostępnić tylko 4 ha, Kielce – 4,02 ha.

cropped-city1.jpg

Miasta, które mogą przydzielić największą ilość gruntów na realizację programu Mieszkanie Plus to:

  • Wrocław – 184,1 ha,
  • Łódź – 111,4 ha,
  • Katowice, Poznań, Warszawa – 81 ha.

Na dzień dzisiejszy wiadomo tylko tyle, że Ministerstwo infrastruktury i Budownictwo zbiera jedynie dane dotyczące gruntów. Następnym etapem będzie przygotowanie opinii przez Narodowego Operatora Mieszkaniowego co do przydatności tych gruntów, gdyż pewna część państwowej powierzchni niestety nie będzie nadawała się pod zabudowę z różnych powodów, m.in. z braku zadowalającej łączności danych terenów z komunikacją, brak dostosowania wodociągowo-kanalizacyjnego lub np. zbyt mały rozmiar działki.

Te tereny, które nie nadają się na realizację programu Mieszkanie Plus, zostaną wystawione na sprzedaż, a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Narodowy Fundusz Mieszkaniowy ma kupić grunty, które będą spełniały wymogi.

Program Mieszkanie Dla Młodych – I pula środków na rok 2017 wyczerpana

budynki mieszkalne - tzw. bloki

Pod koniec czerwca, środki przeznaczone na rok 2017 programu Mieszkanie Dla Młodych, zostały już prawie wykorzystane. Te na rok 2016 zostały już dawno wykorzystane. Bank Gospodarstwa Krajowego zaprzestał już przyjmowania wniosków o dopłaty na przyszły rok, co oznacza, że klienci zainteresowani tym programem, będą mogli już kupować mieszkania z dofinansowaniem z puli przeznaczonej na rok 2018. Jak widać, zainteresowanie programem MDM jest cały czas bardzo duże. Wnioski ponownie będzie można składać od 1 stycznia 2017 roku.

Czytaj dalej Program Mieszkanie Dla Młodych – I pula środków na rok 2017 wyczerpana