Młotek sędziego i ustawy

Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Program „Mieszkanie na Start”

Młotek sędziego i ustawy

Program „Mieszkanie na Start” ma zastąpić program, którego niestety do tej pory nie udało się zrealizować ściśle z postawionymi założeniami. Mowa tutaj o programie „Mieszkanie Plus”. Jeżeli jesteś ciekawy jakie założenia przewiduje nowy program oraz kto może starać się o udział – zapraszamy do dalszej części artykułu.

Główne założenia programu „Mieszkanie na Start”

„Mieszkanie na Start” to program, który zakłada dopłaty do czynszu najmu mieszkania, który spełnia założenia programu. Dopłaty te mają obniżyć koszty użytkowania mieszkania osobom posiadającym niskie dochody. Głównie jest skierowany do rodzin z dziećmi, ludzi młodych, ludzi starszych – seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Program ma ruszyć 1 stycznia 2019 roku.

Do kogo skierowany jest program „Mieszkanie na Start”? Kto może ubiegać się o dopłaty do czynszu?

Program „Mieszkanie na Start” skierowany jest do tych osób, które ze względu na niskie dochody nie mogą otrzymać kredytu hipotetycznego, ani nie stać ich na wynajem mieszkania w cenach rynkowych. Z kolei ich dochody nie uprawniają ich do ubiegania się o mieszkanie socjalne lub komunalne.

O dopłaty do czynszu mogą starać się:

  • osoby mają polskie obywatelstwo;
  • cudzoziemcy mający prawo do pobytu stałego lub czasowego, a także te osoby, które posiadają kartę pobytu umożliwiającą dostęp do pracy;
  • średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego* nie przekracza 60% przeciętnego wynagrodzenia, przy czym każda kolejna osoba podwyższa próg o 30 pkt procentowych;
  • w dniu złożenia wniosku o chęć udziału w programie, nie można być właścicielem ani współwłaścicielem żadnego mieszkania lub domu, nie można też posiadać spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu.

* Gospodarstwo domowe oznacza wszystkie osoby mieszkające w jednym lokalu. Nie muszą być to osoby spokrewnione ze sobą.

Spełniam założenia programu „Mieszkanie na Start”, czy dostanę dopłatę do czynszu?

Niestety nie. Spełnienie wszystkich postawionych warunków i kryteriów programu nie gwarantuje, że otrzymasz dopłatę do czynszu. Daje Ci jedynie możliwość ubiegania się o nią. Dokładną wagę punktową mają ustalać gminy i to ona będzie podstawą, które miejsce w kolejce ubiegających się o dofinansowanie do czynszu zajmiesz i czy się na nią załapiesz.

Jakich mieszkań dotyczy program „Mieszkanie na Start”?

Program dopłat do czynszu dotyczy mieszkań nowych lub świeżo-wyremontowanych. Ważne jest to, że „budowa mieszkań” lub remont lokalu ma wynikać ze współpracy gminy z inwestorem. To właśnie gmina ma decydować o wszystkich pracach budowlanych czy też remontowych. Gminy również będą zajmować się naborem wniosków programu. Aby go złożyć, trzeba będzie mieć podpisaną umowę najmu mieszkania, który spełnia podane kryteria odnośnie mieszkań, które są dopuszczone do udziału w programie.

Ile będzie wynosiła kwota dopłat do czynszu najmu w programie „Mieszkanie na Plus”?

Nie da się podać konkretnej kwoty dofinansowania, ponieważ będzie ona zależała chociażby od takich czynników jak:

  • wielkości mieszkania,
  • lokalizacji, w której znajduje się dane mieszkanie,
  • liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Dostałem się do programu „Mieszkanie na Start”- kiedy i jak długo będę dostawać pieniądze? Czy mogę utracić prawo do dofinansowania?

Na samym wstępie zaznaczę, że pieniądze przeznaczone do dopłaty do czynszu najmu mieszkania nie będzie dostawać najemca (osoba wnioskująca), tylko odpowiednia kwota będzie trafiała bezpośrednio do inwestorów. Najemca z kolei będzie płacił obniżony o tą kwotę czynsz.

Dofinansowanie do czynszu najmu mieszkania będzie wypłacane co miesiąc przez okres 15 lat. Co ważne – przez ten cały czas, nie musi dotyczyć tego samego mieszkania. Prawo do dofinansowania traci się po upływie 15 lat oraz wtedy, gdy dochody wzrosną powyżej ustalonego kryterium. Dofinansowanie można wówczas odzyskać, gdy dochody znowu zmaleją. Prawo do dofinansowania do czynszu najmu mieszkania tracimy także wtedy, gdy staniemy się właścicielem mieszkania lub domu.

Jakie jest Wasze zdanie na temat nowego programu „Mieszkanie na Start”? Jak oceniacie jego założenia i koncepcję – koniecznie dajcie znać poniżej w komentarzu.

Comments (1)

  1. Witam serdecznie i na początek chciałbym zapytać o to jak myślicie dlaczego w naszym kraju podatek akcyzowy czyli paapierosy alkohol, benzyna, wszystko co ma akcyzę to około 60% całego naszego budżetu a np w takiej Holandii Akcyza wynosi około 12%. Mają za to bardzo wysoki poziom wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego.

    Czy w Polsce mieszkają sami Pijacy, Palacze i Automobiliści ? W czym leży problem i kto to potrafi to naukowo wyjaśnić?

    Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

Comment here