Co przyniesie rok 2016 w branży nieruchomości?

Jeżeli interesuje Was co przyniesie branża nieruchomości w 2016 roku, to zapraszam do artykułu:

1. Większe wymagania banków

W roku 2016 banki nie będą już tak chętnie udzielały kredytów hipotecznych jak w poprzednim, 2015 roku. Należy więc liczyć się z faktem, że możemy mieć problem aby uzyskać kredyt. Co więcej – marże kredytów hipotecznych prawdopodobnie pójdą w górę, tak samo jak opłaty za poszczególne usługi bankowe.

2. Nowy rekord sprzedaży mieszkań z rynku deweloperskiego

Zeszły 2015 rok był rekordowy jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkań z ryku deweloperskiego i jak wskazują specjaliści z branży nieruchomości – rok 2016 może ten rekord pobić (mimo trudności które opisaliśmy w powyższym punkcie). Jak wynika ze statystyk – ok. 85 000 mieszkań jest już w trakcie budowy, z kolei jest podpisanych ok. 100 000 samych pozwoleń na budowę.

3. Jeszcze większe zainteresowanie programem MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Nowelizacja przepisów programu MDM która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, widocznie polepszyła jego parametry, a co najistotniejsze – rozszerzyła zakres do rynku wtórnego i to właśnie mieszkania używane cieszą się teraz największą popularnością. Efektem nowelizacji przepisów programu jest bardzo duży wzrost wniosków.

Jak spekulują specjaliści – limit środków na dopłaty w programie „mieszkanie dla Młodych” skończy się już z nadejściem wiosny o ile zainteresowanych nie odstraszy 15% wkład własny.

4. Najbardziej popularne mieszkania

Tutaj tendencja się nie zmieni i tak samo jak w roku 2015 – najbardziej rozchwytywane mieszkania to małe 2-3 pokojowe, których metraż wynosi ok. 60 mkw.
Nadal będzie panowała moda na kupno mieszkań pod wynajem, więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

 

A jakie są Wasze przewidywania?

One Reply to “Co przyniesie rok 2016 w branży nieruchomości?”

  1. Rok 2017 moze przyniesc czesciowy spadek popytu na nieruchomosci mieszkaniowe, ale mysle, ze rynek szybko dopasuje sie do sytuacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *