Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Taka branża

Uwolnienie zawodu pośrednika nieruchomości – czas na pierwsze podsumowanie

Od nowego roku wprowadzono deregulacje odnośnie uwolnienia zawodu pośrednika nieruchomości. Oznacza to, że już od 2014 roku nie trzeba było mieć żadnych licencji, by móc prowadzić działalność lub pracować jako pośrednik i zarządca nieruchomości. Wcześniej – przed wprowadzeniem zmian – niezbędnym warunkiem było posiadanie odpowiednich licencji. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Pozostaje sobie zadać pytanie:

Czy robiąc te zawody tak dostępnymi – wolnymi, nie będziemy mięli do czynienia z znacznym pogorszeniem usług z zakresu nieruchomości?

Czy, aby na pewno wystarczy mieć odbyte szkolenie, by być profesjonalnym pośrednikiem znającym się na swojej profesji? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w artykule!

Deregulacje w sprawie uwolnienia zawodu pośrednika nieruchomości – w skrócie:

– spisanie umowy, która określa prawa i obowiązki zarządców oraz pośredników nieruchomości względem Klientów,
– nie obowiązuje już wymóg niekaralności,
– nie trzeba mieć odpowiedniego wykształcenia,
– nie jest konieczne odbycie praktyki zawodowej, by móc podjąć pracę jako pośrednik/zarządca nieruchomości.

Pierwsze podsumowanie po wprowadzeniu deregulacji odnośnie uwolnienia zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości

Mężczyzna - pośrednik nieruchomości podpisujący umowę
Słabe wyniki przeprowadzone przez PFRN pokazują, że zmiany te nie przyniosły zamierzonego celu.

Od wprowadzenia powyższych zmian minęło właśnie pół roku, w związku z tym czas na pierwsze podsumowania!

Polska Federacja Rynku Nieruchomości przeprowadziła pierwszy od czasu deregulacji sondaż wśród 419 osób działających w branży obrotu nieruchomościami, z których wynika, że:

  • zaledwie 3% pytanych nie zaobserwowało pogorszenia jakości usług, za to
  • aż 55% z nich doświadczyło braku profesjonalizmu, nieetycznego zachowania nowych pośredników, braku profesjonalnej wiedzy lub zostało dotkniętych/było świadkami nieuczciwych praktyk.

Ponadto nowi pośrednicy nie mają żadnego pojęcia o konieczności zrzeszenia się w różnego rodzaju organizacjach, np. Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. W związku z tym zaniedbują chociażby obowiązek ubezpieczenia OC, który zapewnia pokrycie potencjalnych odszkodowawczych roszczeń.
W stowarzyszeniach tych uczestniczą licencjonowani oraz doświadczeni pośrednicy nieruchomości, którzy ze względu na członkostwo w stowarzyszeniu – muszą realizować wszystkie narzucone obowiązki przez ustawodawcę w obrocie nieruchomościami.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w przeprowadzonym sondażu zwraca również uwagę na cenę, który jest głównym kryterium, którym sugerują się Klienci przy wyborze pośrednika nieruchomości.
Klienci chcąc np. sprzedać mieszkanie / dom – zamiast zwrócić uwagę na wieloletnie doświadczenie w branży, kompetencje oraz referencje – patrzą na najtańsze oferty pośredników. Niestety takie osoby często nie wykazują się wiedzą prawną oraz chęcią – umiejętnością dopilnowania wszelkich formalności w imieniu Klienta, które działają na jego korzyść. W związku z tym, zamiast zyskać np. na sprzedaży nieruchomości – tracą na tym, poniekąd na swoje własne życzenie.

Oczywiście jak to mówią – nie należy wrzucać wszystkich do tego samego worka, jednakże nie dajmy się zwieść tylko atrakcyjnymi ofertami. Niestety coś za coś…

* zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu fotolia.com

Comment here