Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Kupujemy mieszkanie – trendy wśród polaków

Jeżeli jesteś ciekawy aktualnych trendów dotyczących kupna mieszkań przez Polaków oraz jakie mieszkania cieszą się największą popularnością, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak Polacy kupują mieszkanie?

Analizując aktualne trendy panujące na rynku nieruchomości, możemy zauważyć, że w Polsce popularne jest kupowanie mieszkań za gotówkę. Jak podaje Narodowy Bank Polski, ok. 2/3 mieszkań sprzedaje się w Polsce za gotówkę.

Powodem tego może być niska stopa procentowa, która sprawia, że bardziej opłaca nam się inwestować w kupno mieszkania niż oszczędzanie na lokacie. Tym bardziej, że zakupione mieszkanie możemy przeznaczyć na wynajem, co może nam dać aż 3 lub 4-krotnie większy zysk w skali roku niż w przypadku oprocentowania lokaty.

Nabywcy też są już coraz bardziej świadomi tego, że ładne i funkcjonalne mieszkania usytuowane dodatkowo w dobrych lokalizacjach zyskują na wartości w wyniku wzrostu cen gruntów. Oczywiście wielu z nas ma obawy przed przeznaczaniem mieszkania pod wynajem, gdyż boimy się natrafić na problematycznych lokatorów. Jednak jest i na to jakiś sposób – najem okazjonalny, o którym pisaliśmy już jakiś czas temu na blogu.

Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Największą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe. Wnioski te możemy wysunąć z analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z informacji o mieszkaniach na sprzedaż, które dostępne są w przeróżnych portalach ogłoszeniowych związanych z dziedziną nieruchomości. Nie można w tej sytuacji opierać się tylko i wyłącznie na danych dostępnych przez GUS, gdyż pojęcie „izba”, które tam się pojawia dotyczy zarówno pokoju, jak i może oznaczać większą kuchnię z oknem.

W roku 2016 mieszkania trzy-pokojowe stanowiły ok. 40-41% transakcji sprzedaży/kupna mieszkań. Nieco mniejszą popularnością cieszyły się mieszkania dwu-pokojowe – ok. 35% transakcji, z kolei ok. 18% transakcji stanowiły mieszkania 4-ro i więcej – pokojowe.

Mieszkania typu kawalerki to nieruchomość ciesząca się najmniejszym zainteresowaniem wśród kupców mieszkań – tylko 6% wszystkich transakcji w roku 2016, chociaż jest to też zależne od wielkości miasta. W dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców), kawalerki nadal cieszą się niezłą popularnością.

Comment here