Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Mieszkanie Plus – nowy rządowy program

Zaledwie kilka dni temu poznaliśmy założenia nowego, trzy filarowego rządowego programu „Mieszkanie Plus”:

AKTUALIZACJA: Nowy, zastępczy program „Mieszkanie na Start” – kliknij i dowiedz się więcej!

1. Narodowy fundusz mieszkaniowy.

Program ten nie ma korzystać ze środków budżetu państwa. Będzie korzystał z gruntów Skarbu Państwa, które zostaną przekazane pod zabudowę mieszkaniową do narodowego funduszu mieszkaniowego. Będą zrealizowane przez inwestora zastępczego.

Program ma być skierowany do uboższych ludzi, których nie stać na wynajem mieszkania lub tych osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Założeniem programu jest wprowadzenie punktowego systemu ocen (dochody, ilości dzieci, itp.), nie ma zawierać jakichkolwiek wykluczeń. Dochody mają mieć jedynie wpływ na czas oczekiwania na mieszkanie.

Koszt wynajmu mieszkania szacuje się na kwotę 10-20 zł/m2, jednak na ostateczną kwotę będzie miała wpływ także lokalizacja. Przewiduje się możliwość dojścia do własności, jednak w takim przypadku czynsz będzie wyższy o ok. 20%.

 

2. Wsparcie budownictwa społecznego – program wspierający spółdzielnie, gminy i TBSy.

Mężczyzna siedzący na dachu wysokiego budynku mieszkalnegoDofinansowanie tego typu inwestycji ma być poprzez program zwiększone nawet do 55%. Umowy najmu mieszkań komunalnych mają być podpisywane na czas określony. Jeżeli okaże się, że najemca takiego mieszkania nie będzie spełniał postawionych wymogów, gmina będzie miała prawo do zażądania czynszu wolnorynkowego.

Gminy będą mogły wspierać budowanie mieszkań przeznaczonych pod wynajem przez różnych inwestorów w wysokości do 20% inwestycji. Jednym tego warunkiem jest, aby czynsze w tych mieszkaniach były nie większe niż 4% wartości odtworzeniowej. Rząd również planuje w spółdzielniach mieszkaniowych przywrócić „lokatorskie prawo do lokalu”.

 

3. Indywidualne konta mieszkaniowe w bankach.

Założeniem tego programu jest możliwość oszczędzania – odkładania pieniędzy na remont czy przebudowę nieruchomości tym osobom, które posiadają już mieszkania. Do zgromadzonych oszczędności miałaby być dopłacana premia od państwa, pod warunkiem, że pieniądze zostaną przeznaczone na dowolny cel mieszkaniowy, w który wlicza się m.in. remont. Wysokość wypłacanej premii będzie określona w ustawie.

Program ma zostać wprowadzony w 2017 roku, a planowany, minimalny czas oszczędzania ma wynosić minimum 5 lat.

Do realizacji tego programu zostanie powołany operator narodowy, który zajmie się całą praktyczną stroną programu. Do jego zadań będzie należało m.in. negocjowanie z potencjalnymi inwestorami, szukanie działek pod budowę, zawieranie umów, sprzedawanie atrakcyjnych nieruchomości Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, aby uzyskać środki, które zostaną przeznaczone na budowę domów pod wynajem. Na razie nie padły jeszcze nazwiska na potencjalnego kandydata operatora narodowego.

Więcej szczegółów dotyczących nowego programu dowiemy się z ustawy, która ma zostać przyjęta przez KRM już w IV kwartale 2016 roku, o czym z pewnością poinformujemy.

 

Podsumowanie

Program „Mieszkanie Plus” ma być skierowany nie tylko do ludzi ubogich, ale także klasy średniej. Program ten nie przewiduje narzucania żadnych ograniczeń (tak jak w przypadku innych programu np. Mieszkanie dla Młodych), nie ma określać żadnych limitów np. wiekowych.

Jedyny wpływ na czas oczekiwania w kolejce na mieszkanie będą miały wpływ dochody oraz liczba dzieci. Premier Szydło dodała także, że ma zostać zaktualizowana Konstytucja budowlana, tak aby uprościć całą machinę biurokratyczną związaną z oddawaniem mieszkań.

Czy program Mieszkanie plus jest dobrym pomysłem? O tym przekonamy się, gdy zostaną podane szczegóły, takie jak chociażby wysokość premii, ilość oddanych mieszkań, terminy oraz inne istotne kwestie. To czy program jest dobry, czy też nie, wyjdzie z pewnością w praktyce.

Comment here