Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Porady

Mieszkanie – kupić czy wynająć?

W życiu przychodzi taki moment, kiedy musimy lub chcemy wyprowadzić się od rodziców i zamieszkać „na swoim”. Nasuwa się wówczas pytanie czy lepiej kupić czy wynająć mieszkanie?

Generalnie w Polsce króluje przysłowie – „ciasne, ale własne”. Czy faktycznie tak jest i kupno mieszkania nie wiąże się z przysłowiowym założeniem sobie pętli na szyję? Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem przygotowanych przez nas wad i zalet zarówno kupna jak i najmu mieszkania – zapraszamy do dalszej części artykułu.

Co się bardziej opłaca – wynajem czy kupno mieszkania?

Tak naprawdę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ani złotego środka. Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na nie, patrząc nie tylko na obecną sytuację życiową, ale również przyszłość, którą przecież ciężko jest przewidzieć.

To czy bardziej opłaci się najem czy kupno mieszkania jest uzależnione od wielu indywidualnych czynników, m.in. od tego gdzie mieszkamy, jak wyglądają oferty nieruchomości na danym rynku – nieruchomości w Wodzisławiu Śląskim będą zdecydowanie różnić się od tych w Warszawie czy Gdańsku, jaką mamy obecnie sytuację życiową i finansową, czy mamy rodzinę lub planujemy dopiero ją założyć, jakie mamy nastawienie, a także plany na bliższą oraz dalszą przyszłość, jak ma się nasza sytuacja zawodowa i wiele więcej. Jednym słowem, jest nad czym myśleć.

Kobieta, mężczyzna i dziecko

Obecnie banki zapewniają niskie stopy procentowe rat kredytu – w wielu przypadkach niższe, niż kwota czynszu w przypadku najmu mieszkania. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju dofinansowania, np. MDM – który przemawia za kupnem mieszkania.

Z drugiej strony nie zawsze jesteśmy w odpowiedniej sytuacji na zakup mieszkania, który może nas mocno ograniczyć i nie w każdej sytuacji być tym lepszym wyborem. Wynajem mieszkania ma też sporo zalet.

 

Argumenty przemawiające za kupnem mieszkania:

  • własne mieszkanie świadczy o statusie majątkowym;
  • jest dobrą inwestycją;
  • spłacając kredyt tworzysz własny majątek – po jego spłacie masz mieszkanie;
  • nie musisz się bać, że w każdej chwili możesz dostać wypowiedzenie umowy najmu;
  • wszelkie remonty robisz dla siebie a nie kogoś – inwestujesz w swoją nieruchomość;
  • nie masz tylu ograniczeń do tego co możesz, a co nie, jak jest to w przypadku opcji wynajmu.

Argumenty przemawiające za wynajmem mieszkania:

  • nie zakładasz sobie przysłowiowej pętli na szyję, nie masz długoterminowych zobowiązań finansowych – np. 30 lat spłacania kredytu;
  • masz większą elastyczność w dopasowaniu mieszkania do aktualnej sytuacji życiowej, finansowej oraz indywidualnych potrzeb – np. jesteś singlem, nie potrzebujesz dużego mieszkania – wynajmujesz mniejsze mieszkanie z niższym czynszem, gdy poznasz kogoś i będziesz potrzebował większe mieszkanie – nie ma problemu, możesz to zmienić. To samo w przypadku, gdy dostaniesz np. dobrą ofertę pracy w innym mieście – nic Cię nie trzyma, możesz odstąpić od umowy i przenieść się w zupełnie inne miejsce;
  • nie musisz przejmować się większymi remontami czy naprawą usterek – o te kwestie powinien zadbać właściciel mieszkania;

 

Dla kogo wynajem mieszkania dla kogo kupno mieszkania:

Wynajem mieszkania to przede wszystkim idealna opcja dla studentów, którzy wyjeżdżają do danego miasta na okres studiów oraz dla ludzi młodych, którzy jeszcze nie mają ustabilizowanej sytuacji życiowej i zawodowej – często też zdolności kredytowej aby móc pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu na zakup własnego mieszkania.

pieniądze rozsypane na stole

Kupno mieszkania to z kolei lepsza opcja w szczególności dla małżeństw, stałych partnerów lub pełnych rodzin z dziećmi. Dla osób, które mają już ustabilizowaną sytuację zawodową, nie przewidują przeprowadzki.

Takie osoby mając opcję np. płacenia comiesięcznego czynszu w wysokości 1200 zł obcej osobie i raty kredytu w podobnej kwocie, po spłacie którego zostaje im własne mieszkanie – zdecydowanie bardziej opłaca się kupno mieszkania.

Mieszkanie na własność to też opcja dla tych osób, które chcą mieć mieszkanie dostosowane i urządzone „po swojemu” – dla tych, którzy nie wyobrażają sobie np. korzystać z mebli lub urządzeń, które są w mieszkaniu. Jednak wtedy trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, tak samo utrzymania mieszkania. Wszelkie remonty i naprawy pokrywamy wówczas sami.

Zanim kupimy mieszkanie na własność należy także rozważyć jakie ma to być mieszkanie i czy będziemy w stanie je utrzymać i spłacać przez najbliższe lata życia, nawet jeżeli nasza sytuacja finansowa się pogorszy.

W przypadku wynajmowanych mieszkań już nie mamy tego problemu, w odpowiednim momencie możemy zmienić je na mniejsze lub większe, w zależności od aktualnej sytuacji i możliwości.

Comment here