Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Porady

Jak wykupić mieszkanie komunalne?

Własne mieszkanie to w pewnym sensie luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić, ze względu na wysokie koszta związane z jego nabyciem. Są jednak sposoby, aby posiadać własne mieszkanie, nawet jeżeli nasza sytuacja finansowa nie jest na tak wysokim poziomie. Mowa tu o mieszaniach komunalnych. Jednak od razu zaznaczamy, że nie zawsze da się mieszkanie komunalne nabyć i też nie każdy może je nabyć. Aby było to możliwe należy spełniać określone warunki, o których piszemy poniżej.

Mieszanie komunalne, czyli jakie?

Na początku wyjaśnimy czym jest mieszkanie komunalne. A więc mieszkanie komunalne (zwane również mieszkaniem kwaterunkowym), to lokal, który należy do gminy i jest przez gminę przyznawany osobom o niskich dochodach. Kwestia ta jest regulowana przez między innymi cztery ustawy mówiące o ochronie praw lokatorów. Obecnie gminy posiadają zarówno mieszkania komunalne po całkowitym remoncie, jak i mieszkania do remontu.

Kupno mieszkania komunalnego – warunki

Aby móc ubiegać się o kupno mieszkania komunalnego należy spełniać określone warunki, przede wszystkim: być wcześniej najemcą danego mieszkania lub jego spadkobiercą. Mieszkanie też nie może mieć żadnych zaległości czynszowych oraz musi stać na gruntach, które należą do gminy.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jeżeli chcemy starać się o wykupienie mieszkania komunalnego to sprawdzenie, czy taka czynność jest w ogóle możliwa. Nie każde mieszkanie gmina może chcieć lub móc sprzedać. Zazwyczaj jest tak, że gmina sama ogłasza taką możliwość, jeżeli nie to

wykup mieszkania komunalnego jest najbardziej prawdopodobnie możliwy, gdy:

  • jesteś długoletnim najemcą mieszkania lub jego spadkobiercą,
  • mieszkanie nie posiada zaległości czynszowych,
  • jest w dobrym stanie technicznym,
  • w danym bloku mieszkaniowym już dokonano podobnej sprzedaży,
  • złożysz wniosek o kupno mieszkania (najlepiej namówić do podobnej inicjatywy sąsiadów, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że gmina się zgodzi).

Kiedy wykup mieszkania komunalnego nie będzie możliwy:

  • jeżeli wynajmujesz mieszkanie przez niedługi okres czasu. Możliwość wykupu mieszkania komunalnego z bonifikatą przysługuje po 5 latach najmu;
  • stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany lub sporny, np. w przypadku, gdy blok mieszkalny został postawiony na terenie dzierżawionym przez gminę lub np. gdy spadkobiercy byłych właścicieli starają się o zwrot mienia przejętego przez Państwo.
  • stan techniczny mieszkania lub budynku jest w złym stanie.

Wymagane dokumenty

Jeżeli gmina udostępni możliwość sprzedaży mieszkania komunalnego obecnym najemcom lub ich spadkobiercom, zostaniecie poinformowani o tym pisemnie. Zostaniecie także poproszeni o przedstawienie odpowiednich dokumentów, takich jak:

  • decyzja o przydziale mieszkania,
  • umowa najmu,
  • zaświadczenie o zameldowaniu,
  • kserokopia dowodu osobistego,

oraz jeżeli jesteście spadkobiercami mieszkania:

  • akt zgonu / akt małżeństwa / postanowienie o oznajmieniu nabycia spadku.

Ocena rzeczoznawcy – rozeznanie terenu

Jeżeli wszystkie kwestie zostaną spełnione, a formalności dopełnione, następuje proces rozeznania terenu, gmina zleci rzeczoznawczy wizytę w mieszkaniu w celu dokonania wyceny lokalu, wraz z udziałem nieruchomości wspólnej, który ma za zadanie ustalić jego wartość rynkową.

Od ustalonej wysokości ceny rynkowej mieszkania, przysługuje zniżka – bonifikata, która sprawia, że dane mieszkanie komunalne możemy kupić w wysokości nawet 10-20% jego rzeczywistej wartości! Nie da się podać konkretnej wysokości bonifikaty, gdyż w każdej części kraju jest ona różna, a sama jej wartość ustalana jest przez daną gminę.

Należy zaznaczyć bardzo istotną kwestię – w przypadku chęci dalszej sprzedaży mieszkania, musimy się wstrzymać przez 5 lat, gdyż można stracić darowaną bonifikatę – gmina będzie domagała się dopłacenia darowanej wcześniej kwoty!

Podpisanie umowy

Jeżeli wysokość bonifikaty, termin jej spłaty oraz warunki wykupu odpowiadają najemcy lub spadkobiorcy – można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest podpisanie umowy.

Umowa ma formę aktu notarialnego, zastrzega się w niej odrębną wartość lokalu. Cały proces wykupu takiego mieszkania może trwać nawet pół roku.


Szukasz atrakcyjnego mieszkania na Śląsku? Sprawdź: DomProfit – Agencję nieruchomości w Wodzisławiu Śląskim. W swojej ofercie posiadają najlepsze nieruchomości na sprzedaż, w atrakcyjnej cenie!


Licytacja mieszkań komunalnych

Mieszkanie komunalne można również wylicytować, jeżeli oczywiście gmina je wystawi na sprzedaż. W tym przypadku również można nabyć je w atrakcyjnej cenie, jednak minusem tego jest to, że mieszkanie można obejrzeć na 2 tygodnie przed dniem licytacji, a obecni lokatorzy mieszkania mogą nam to bardzo utrudnić.

Należy także pamiętać o tym, aby posiadać odpowiednią kwotę, gdyż w przypadku wygranej aukcji, pieniądze trzeba będzie wpłacić, w przeciwnym wypadku wadium przepada.

Licytacja mieszkania komunalnego to czasami proces odbywający się pod presją dużej konkurencji oraz czasu, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

Comment here