Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Księgi wieczyste – modernizacja sytemu a bezpieczeństwo transakcji nieruchomościowych

1 lipca 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o notariacie oraz kodeksu postępowania cywilnego, która mówi o tym, że notariusze mogą już składać wnioski o wpisy do księgi wieczystej w formie elektronicznej. Ale po kolei…, czyli jak to było przed nowelizacją ustawy i modernizacją systemu ksiąg wieczystych.

Przed modernizacją:

Po zakupie mieszkania lub domu zadaniem notariusza było przekazanie tych informacji – wniosku do sądu rejonowego, który z kolei wprowadzał owe zmiany w księdze wieczystej. Cała procedura odbywała się za pomocą tradycyjnych form – w postaci papierowych dokumentów.

Po modernizacji:

Po modernizacji notariusz wysyła wniosek elektronicznie, a zmiany są widoczne w księdze wieczystej niemal od razu po podpisaniu umowy.

 

Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych – zalety:

Zaletą wprowadzenia informatyzacji jest znaczne uproszczenie procedury oraz zdecydowanie szybszy proces przebiegu całego procesu z aktualizacją danych w księdze wieczystej.

Jego pozytywną stroną jest również to, że uniemożliwiamy sprzedawcom nieruchomości nieuczciwych działań, których się dopuszczali w międzyczasie wysłania wniosku przez notariusza, a wprowadzeniem go przez sąd. Dlatego teraz bardzo ważne jest aby notariusz wypełnił i wysłał elektroniczny wniosek, najlepiej jeszcze w dniu sporządzenia aktu.

Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych – wady:

Jednak czy taka modernizacja to same zalety? Czy równocześnie wprowadzenie tej modernizacji nie wpłynie na zmniejszenie bezpieczeństwa transakcji nieruchomościowych?

Oczywistością jest, że baza posiada bardzo dobre zabezpieczenia, jednak w dzisiejszych czasach niejednokrotnie słyszeliśmy o złamaniu nie takich zabezpieczeń przez hakerów, przez co mogliby uzyskać oni dostęp nie tylko do bardzo ważnych i poufnych danych, ale także mieć możliwość zmiany np. danych właściciela mieszkania. Na szczęście prawdopodobieństwo takiego przebiegu zdarzeń jest małe, ale nie nie możliwe. Dlatego bardzo ważne, aby również notariusze przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Comment here