Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Jakich mieszkań i domów szukają Polacy?

Obserwując różne aspekty życia, można wywnioskować, że Polacy mają wygórowane wymagania względem różnego rodzaju usług, potrzeb, rzeczy, a nawet ludzi. Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy Polacy mają wygórowane wymagania względem nieruchomości, które chcą kupić lub wynająć? Sprawdźmy zatem jakich mieszkań lub domów szukają Polacy.

O dziwo Polacy nie mają zbytnio wygórowanych wymagań, przynajmniej względem nieruchomości. W tym aspekcie, może patrzą jakby nie było na panujące realia, wiedzą na co mogą sobie pozwolić i trzymają się raczej standardów, czyli mieszkań lub domów zbywalnych, w niewygórowanych cenach i znajdujących się w dobrych lokalizacjach.

Ostatnimi czasy rynek nieruchomości w Polsce nieco się ożywił. Mają wpływ na ten stan zapewne dofinansowania udzielane młodym w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”, a także bardzo korzystne oprocentowania kredytów hipotecznych oraz mieszkalnych oferowanych przez banki.

Jakie mieszkania i domy najbardziej interesują Polaków?

Otóż jak się okazuje – przeciętne o średnim standardzie. Polacy w tej dziedzinie nie mają dużych wymagań i najbardziej interesują nas typowe, standardowe mieszkania i domy, które zapewnią nam po prostu komfortowe warunki życia.
Oczywiście nie jest tak, że interesuje nas byle co. Nieruchomość powinna być zbywalna, w dobrej cenie i zazwyczaj decydujemy się na zakup nieruchomości, niż na jej wynajem.

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Klucz na tle mieszkań wystawionych na sprzedaż
Polacy nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań, jeżeli chodzi o nieruchomości.

Czynniki, które decydują o kupnie bądź wynajmie określonej nieruchomości jest wiele i są często bardzo spersonalizowane – każdy oczekuje i potrzebuje czegoś innego. Jednak do tych głównie decydujących czynników o wyborze danego mieszkania lub domu decyduje w głównej mierze lokalizacja i to po niej najczęściej rozpoczynamy wyszukiwania oraz selekcję.

Ważne dla Polaków jest to, by przyszłe mieszkanie lub dom był położony w niedalekiej odległości od najważniejszych wg nas punktów, takich jak: przedszkola, szkoły, placów zabaw, sklepów, pracy, przychodni lekarskich, komunikacji miejskiej, itp.

Drugim ważnym dla nas czynnikiem jest nasłonecznienie. Nieruchomość, która jest dobrze nasłoneczniona i nie posiada pokoi, które są bez okien cieszy się większym zainteresowaniem.
Dobrze, by rozkład mieszkania był prosty i komfortowy w użytkowaniu, a także w przystępnej kondygnacji.
Dyskwalifikujemy zazwyczaj mieszkania, które znajdują się na niskich parterach, a także te, które są na ostatnich piętrach wysokich budynków, dodatkowo nie posiadają windy.

Mogłoby się wydawać, że większym zainteresowaniem będą cieszyły się mieszkania w bardziej nowoczesnych budynkach, ale chętniej jednak wybieramy bloki z czasów PRL-u. Powodem tego może być m.in. to, że mają lepszy, bardziej funkcjonalny i jednakowy rozkład.
Idealnym mieszkaniem są te 2 i 3 – pokojowe mieszkania, które znajdują się na I piętrze. Jak już wcześniej napomnieliśmy, dużym plusem jest, gdy mieszkanie znajduje się w dzielnicy o dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, szczególnie ma to znaczenie w dzielnicach, które są oddalone od centrum miasta.

Zobacz też najczęściej sprzedawane są mieszkania w Raciborzu

Jakich domów szukają Polacy?

Jeżeli chodzi o czynniki, które decydują za wyborem domu, to z pewnością wielkość działki, która należy do danego domu. Jednak i w tym przypadku, decydującym walorem jest dogodna lokalizacja oraz odległość do konkretnych punktów, mających znaczenie dla przyszłych właścicieli domu.

Szukając domu, Polacy bardzo przywiązują wagę do ogólnego stanu technicznego budynku, materiału z którego został wybudowany oraz zastosowanej podczas budowania technologii.
Wybierając dom musimy być tego świadomi, że jest to zupełnie różniąca się nieruchomość od mieszkania. Dom to skarbonka bez dna, która zawsze wymaga uwagi i ciągłej „pielęgnacji”. Dlatego Polacy przykładają tak dużą wagę do tego jakiej jakości materiały zostały użyte do jego budowy. Patrzymy także na jego ogólny stan wykończenia, standard mieszkania oraz wyposażenie. Najbardziej „łakomym kąskiem” są domy jednorodzinne, które posiadają ok. 150 m kw., do których należy również działka licząca ok. 600 m kw.

Czy po powyższej analizie wydaje się Wam, że Polacy są wybredni jeżeli chodzi o wybór nieruchomości? Mają wg Was wysokie wymagania?

Zachęcam do napisania w komentarzu własnych odczuć i doświadczeń związanych z tym tematem.
Jeżeli szukacie mieszkania lub domu, to na co najbardziej zwracacie uwagę?
Jeżeli chcecie sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość – jakie macie w związku z tym doświadczenia, na co najbardziej zwracają uwagę lub pytają Was potencjalnie zainteresowane osoby?

Comment here