Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Będzie rekord w sprzedaży nowych mieszkań?

Już za ponad miesiąc uroczyście przywitamy nowy, 2016 rok. I jak to bywa w tym okresie – często robimy różnego rodzaju podsumowania mijającego roku. Więc jest dobra okazja, aby napisać o tym, że jeszcze bieżący 2015 rok może być rekordowy pod kątem sprzedaży nowych mieszkań na rynku polskim.

Podsumowując trzy kwartały roku 2015 wychodzi, że sprzedano już ponad 37 000 nowych mieszkań. Potrzeba jedynie 6 000 sprzedanych mieszkań do końca bieżącego roku, aby móc oficjalnie ogłosić go rokiem rekordowej sprzedaży mieszkań. A jak spekulują eksperci – nie będzie to takie trudne, ponieważ w listopadzie oraz grudniu, mieszkania będą cieszyć się większym niż normalnie zainteresowaniem. Jest to spowodowane tym, że w roku 2016 wzrasta kwota wkładu własnego.

Co przyczyniło się do rekordowo wysokiej sprzedaży mieszkań w roku 2015?

Tabela pokazująca wzrost ze sprzedaży mieszkań.

Na ten sukces przyczyniło się wiele różnych czynników, jednak z tych najbardziej decydujących z pewnością będzie program, a raczej zmiany w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”, a także bardziej różnorodna oferta mieszkań deweloperów oraz pojawienie się w niej mieszkań luksusowych.

Gdzie odnotowano największą sprzedaż mieszkań w roku 2015?

Na dzień dzisiejszy, najwięcej mieszkań zostało sprzedanych w Warszawie, wynik ten wynosi ok 20 000 lokali.

Czy rok 2016 ma szansę pobić rekord?

Jak twierdzą eksperci z branży – raczej nie. Na spadek zainteresowania mieszkaniami może mieć wpływ prognozowany wzrost stóp procentowych, który z kolei jest przyczyną podrożenia kredytów.
Kolejnym, niekorzystnym czynnikiem będzie 15% wzrost kwoty wkładu własnego, a także ma zmaleć zdolność kredytowa pewnej grupy nabywców.

Jednak nie należy z góry zakładać, że 2016 będzie słabym rokiem pod kątem sprzedaży mieszkań, gdyż firmy deweloperskie we wrześniu otrzymały aż 10 000 pozwoleń na budowę. Można więc powiedzieć, że nie ryzykowaliby planowania tylu inwestycji, gdyby nie miałoby być to dla nich opłacalne.

Comment here