Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Mieszkanie Plus – nowy rządowy program jednak nie dla wszystkich?

Mieszkanie Plus – to nowy, trzy-filarowy rządowy program o którym pisaliśmy TUTAJ (zainteresowanych zachęcamy do lektury), który miał nie narzucać wymogów, miał być skierowany do wszystkich, szczególnie do tych uboższych osób, których nie stać na wynajmowanie mieszkań po cenach rynkowych.

AKTUALIZACJA: Nowy, zastępczy program „Mieszkanie na Start” – kliknij i dowiedz się więcej!

Jednak jak się okazuje, nie we wszystkich miastach Polski będzie możliwa realizacja programu Mieszkanie Plus. Co prawda Skarb Państwa dysponuje ponad 9 tys. ha gruntów, jednak nie w każdym mieście się one znajdują. W związku z tym, nie w każdej części kraju będą mogły powstać tanie mieszkania czynszowe.

Miasta, w których prawdopodobnie nie powstaną tanie mieszkania czynszowe lub tam gdzie jest ich mała ilość.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w Bydgoszczy i w Rzeszowie w ogóle nie zgłoszono żadnych terenów, które odpowiadałyby pod narodowe budownictwo. Z kolei niewielki stan takich terenów posiadają miasta: Białystok, Toruń, Gorzów Wlkp, czy też Lublin. Kraków może pod program Mieszkanie Plus udostępnić tylko 4 ha, Kielce – 4,02 ha.

cropped-city1.jpg

Miasta, które mogą przydzielić największą ilość gruntów na realizację programu Mieszkanie Plus to:

  • Wrocław – 184,1 ha,
  • Łódź – 111,4 ha,
  • Katowice, Poznań, Warszawa – 81 ha.

Na dzień dzisiejszy wiadomo tylko tyle, że Ministerstwo infrastruktury i Budownictwo zbiera jedynie dane dotyczące gruntów. Następnym etapem będzie przygotowanie opinii przez Narodowego Operatora Mieszkaniowego co do przydatności tych gruntów, gdyż pewna część państwowej powierzchni niestety nie będzie nadawała się pod zabudowę z różnych powodów, m.in. z braku zadowalającej łączności danych terenów z komunikacją, brak dostosowania wodociągowo-kanalizacyjnego lub np. zbyt mały rozmiar działki.

Te tereny, które nie nadają się na realizację programu Mieszkanie Plus, zostaną wystawione na sprzedaż, a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Narodowy Fundusz Mieszkaniowy ma kupić grunty, które będą spełniały wymogi.

Comment here