Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Rusza nowy program – „Mieszkanie na wynajem”

„Mieszkanie na wynajem” to nowy rządowy program, który zaistniał dzięki inicjatywie Banku Gospodarstwa Krajowego. Program miał  swoją premierę 7 stycznia 2015 roku w Poznaniu – stolicy Wielkopolski, gdzie oddano już 49 pierwszych mieszkań.

Głównym celem programu miało być zwiększenie dostępności ludziom mieszkań przeznaczonych na wynajem. Z programu mogą skorzystać osoby (studenci, emeryci, renciści, aktywni i nieaktywni zawodowo), które po prostu są zainteresowane mieszkaniem pod wynajem i są w stanie ponosić comiesięczne koszty związane z jego wynajmem (opłaty czynszowe).

Program „Mieszkanie na wynajem” – hit czy kit?

Program „Mieszkanie na wynajem” daje możliwość wynajmu kawalerki bądź mieszkań dwu i trzy-pokojowych. Powierzchnia mieszkań zamyka się w przedziale od 23 m.kw do 72 m.kw. Wszystkie lokale posiadają łazienki i kuchnie. Jest również możliwość wynajmu – za dodatkową opłatą – miejsc postojowych na zewnątrz budynku, miejsce w garażu podziemnym oraz komórkę lokatorską. Oczywiście panuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

 

DomProfit - sprzedaż domów i mieszkań w Raciborzu

 

Dłoń podająca klucze na tle budynku, w krórym można wynająć mieszkanie
Czy nowy rządowy program, faktycznie spełnia swoje początkowe założenia?

Założeniem programu miało być zaproponowanie osobom chcącym skorzystać z programu, ponoszenie niższych (nawet o kilkanaście %), comiesięcznych opłat czynszowych, niż tych rynkowych. W związku z tym, nie ma co się dziwić, że zainteresowanie programem jest na tyle duże, gdyż obecnie wnioski złożyło już setki poznaniaków.

Jednak, czy aby program faktycznie przy głębszej analizie okazuje się taki korzystny?

Określone ceny mieszkań oferowanych w programie wahają się w przedziale od 900 zł na kawalerkę, do nawet 2000 zł za mieszkanie 3-pokojowe. Eksperci z branży nieruchomości zastanawiają się, czy aby na pewno jest to tak opłacalne? Czy ceny mieszkań oferowanych w programie są faktycznie tak konkurencyjne, jak miało być to w założeniu programu?

Jak wypowiedział się ekspert ds. nieruchomości M. Górka z serwisu Domiporta, ceny mieszkań w programie „Mieszkanie na wynajem”, są nawet czasami wyższe, niż te mieszkania o podobnych parametrach na prywatnym rynku w Poznaniu.

W związku z tym nasuwa się pytanie:

Jaki sens miało utworzenie nowego programu, który de facto nie spełnia określonego celu?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zachęcam do podzielenia się nim w komentarzu.

Comment here