Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Porady

Mieszkanie – kupować czy wynajmować?

Analizując ostatnie lata branży nieruchomości, łatwo zauważyć, że rynek mieszkaniowy w Polsce ma się bardzo dobrze. Od kilku dobrych lat można zaobserwować, że w Polsce powstaje rekordowo dużo mieszkań oraz atrakcyjnych osiedli, a co ważne – klientów nie brakuje! Co ciekawe – wymagania ludzi względem mieszkań są również coraz bardziej wygórowane – zainteresowanych odsyłamy do artykułu: https://strefanieruchomosci.wordpress.com/2018/01/03/mamy-coraz-wieksze-wymagania-wzgledem-kupowanych-mieszkan/

Oczywiście, zakup mieszkania to nadal trudna decyzja dla wielu ludzi, gdyż najczęściej musimy wspomóc się wieloletnim kredytem hipotecznym. I tutaj powstaje nurtujące pytanie – lepiej wynajmować mieszkanie czy kupować na własność? Jeżeli i Ty zmagasz się z odpowiedzią na to pytanie – wejdź i poznaj naszą opinię kiedy lepiej wynajmować, a kiedy lepiej kupować mieszkanie.

Skąd wzięła się tak rosnąca popularność kupowania mieszkań w Polsce?

Rosnąca tendencja kupowania mieszkań w Polsce z pewnością jest spowodowana wkładem programów pomocowych, m.in. ostatniego programu MdM „Mieszkanie dla Młodych” czy wcześniejszego RnS „Rodzina na Swoim”. Jednak jak zauważają analitycy – 60% transakcji kupna mieszkania w Polsce jest zawierana za gotówkę! Są to najczęściej transakcje, których celem jest inwestycja, np. kupno mieszkania pod wynajem w celach zyskownych, która jest znacznie bardziej opłacalna, niż umieszczenie wolnych środków na lokacie.

infografika - sprzedaż kredytów hipotecznych w Polsce 2013-2016

Kupno mieszkania to wcale nie taka prosta sprawa. Kiedy podjąć decyzję o kupnie mieszkania?

W pewnym wieku, wielu młodych ludzi stoi przed jedną z trudniejszych decyzji do podjęcia w swoim życiu – kupić czy wynajmować? Mało kto wieku +/- 30 lat dysponuje wolnymi środkami, aby móc kupić mieszkanie za gotówkę, więc muszą liczyć się z tym, że przez większą część swojego życia będą musieli spłacać kredyt hipoteczny i tu rodzą się pytania:

  • co, jeśli zostanę zwolniony z pracy i nie będę w stanie spłacić kredytu?
  • co, jeśli będę chciał się przeprowadzić do innego miasta/kraju?
  • co, jeśli zmienię pracę i codziennie będę musiał liczyć na dojazd 1h więcej?
  • co, jeśli mieszkanie, które kupię okaże się na dłuższą metę niewygodne, niewystarczające, bo np. urodzą mi się dzieci lub sąsiedztwo okaże się „nieciekawe”?

Może w takim razie lepiej wynająć mieszkanie i nie być przez większą część życia związany z bankiem, mieć to wolność i swobodę, nie bać się tego, co przyniesie przyszłość?

W pierwszym momencie, patrząc z takiej perspektywy oczywiście, wynajem mieszkania może okazać się bardziej korzystny, niż kupno mieszkania na kredyt hipoteczny, bo kiedy tylko zmienią nam się plany życiowe czy też oczekiwania względem aktualnego mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie aby po prostu znaleźć inne, nowe. Jednak takie rozwiązanie będzie korzystne tylko dla pewnej grupy ludzi, nie dla wszystkich.

Dla kogo wynajem, dla kogo kupno mieszkania na kredyt hipoteczny?

No i tym przydługawym wstępem, przechodzimy do meritum sprawy…

Komu opłaca się wynajem mieszkania?

Wolnym duszom i osobom, które nie są pewne, czy ich budżet domowy będzie wstanie udźwignąć obowiązek spłaty miesięcznej raty kredytu. Zatem, jeżeli jesteś wolnym strzelcem, myśl o stabilizacji i dorosłym życiu jeszcze Cię przeraża, nie masz stałej pracy lub wiesz, że obecna praca to jeszcze nie to, nie masz dobrych zarobków, nie jesteś pewien czy chcesz mieszkać w danym mieście / kraju – nie skacz na głęboką wodę, wybierz wynajem mieszkania.

Jeżeli jedynym Twoim zmartwieniem jest to, czy Twój budżet domowy uniesie obciążenie jakim jest comiesięczna kwota raty kredytu – zdecyduj się najpierw na wynajem, którego opłata miesięczna będzie podobna do tej za ratę kredytu. Będzie to dobry sposób na sprawdzenie się, przy jednocześnie znacznie mniejszym zobowiązaniu. Jeżeli wówczas stwierdzisz, że poradzisz sobie z ratą – pomyśl poważnie o zainwestowaniu pieniędzy i szukaj odpowiedniego mieszkania na sprzedaż.

 

Dla kogo kupno mieszkania na kredyt hipoteczny?

Dla wszystkich tych, którzy chcą stabilizacji i wiedzą, że poradzą sobie ze spłatą kredytu. Bez sensu w takiej sytuacji płacić za wynajem i zostać w pewnym momencie na przysłowiowym lodzie, niż płacić ratę kredytu w mniej więcej wysokości comiesięcznej kwoty czynszu z tą różnicą, że płacimy na swoje. Musimy też pamiętać, że gdy kupimy mieszkanie na kredyt, to nie jest tak, że klamka zapadła i już po nas – przez 30 lat nie możemy nawet myśleć o przeprowadzce, jesteśmy uwięzieni w naszych 4 ścianach…

Kupiłem mieszkanie na kredyt – mieszkanie jest moje czy banku?

Kupując mieszkanie na kredyt i spłacając sumiennie raty, to my jesteśmy jego właścicielami i to my zdecydujemy co się dzieje z mieszkaniem. Zatem jeżeli po jakimś czasie, załóżmy 8 latach zdecydujemy, że chcemy się przeprowadzić lub zmienić mieszkanie na większe, bo np. urodzi nam się trójka wcześniej nie planowanych dzieci, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby to zrobić. W każdej chwili możesz je sprzedać i np. spłacić bank, a resztę pieniędzy przeznaczyć na nowe. Mieszkanie kupione czy to za gotówkę, czy na kredyt to nasza własność, z kolei z 8-mio letniego wynajmu zostajemy tak naprawdę dalej z niczym.

Nowy program rządowy „Mieszkanie Plus” – interesująca alternatywna dla MdM?

Od przyszłego roku, Rząd już nie będzie niestety dopłacać do kredytów, jednak w zamian za to planuje wdrożenie w życie nowego programu – „Mieszkanie Plus”, którego założeniem będzie oferowanie mieszkań na wynajem, po preferencyjnych cenach. Ceny oczywiście będą uzależnione od regionu Polski, jednak już teraz spekuluje się, że program ten może być całkiem interesującą alternatywną dla obecnego programu „Mieszkanie dla Młodych”, dla zakupu mieszkania na własność.

Program Mieszkanie Plus przewiduje również bardzo atrakcyjne założenie – możliwość wykupu wynajmowanego mieszkania, więc jest to bardzo fajna alternatywa dla tych osób, które nie są pewne, czy poradzą sobie ze spłatą kredytu, czy dane mieszkanie będzie na dłuższą metę na tyle satysfakcjonujące, żeby rozważyć możliwość wykupienia go. Można powiedzieć, że mamy tutaj takie 2 w 1, które myślę, że będzie cieszyło się wśród Polaków dużą popularnością. Jednak z och-ami i ach-ami poczekajmy do momentu, aż ruszy program.

Z pewnością „Mieszkanie Plus” nie zadowoli tych, którzy właśnie kupili mieszkania pod wynajem – w celach inwestycyjnych – zarobkowych, gdyż na rynku może pojawić się dość mocna konkurencja, oferująca niższe ceny i w dodatku z możliwością wykupienia mieszkania, co naprawdę przemawia na jego korzyść. Jak będzie – czas pokaże.

Comment here