Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Praktyka

Mieszkania używane coraz bardziej pożądane

Od dawna mówi się o trudnej sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce, ale czy aby na pewno jest to prawda?

Ostatnie analizy analityków wykazują, że wraz z końcem wakacji na rynku mieszkań używanych nastąpi znaczne ożywienie. Oczywiście pewnie spowodowane jest to także rosnącym w tym okresie zainteresowaniem mieszkaniami przez studentów, aczkolwiek nie jest to jednak decydująca grupa, ponieważ tylko nieliczna grupa studentów zamożniejszych może sobie pozwolić na nabycie lokum na własność oraz Ci, którzy zdecydowali się skorzystać z głośnego ostatnio programu „Mieszkanie dla Młodych”. Są też tacy, którzy kupują mieszkania w celach zarobkowych – na wynajem, np. studentom.

Zobacz też: atrakcyjne mieszkania w Raciborzu

Blok mieszkalny z mieszkaniami na sprzedaż.
Wzrost zainteresowania mieszkaniami używanymi na sprzedaż trwa!

Fachowcy zauważają również, że ceny mieszkań rynku wtórnego (patrząc od połowy roku ubiegłego) nie spadają. W zależności od wielkości miasta, utrzymują się one na stosunkowo jednolitym poziomie lub nieznacznie wzrastają.
Zakłada się, że największy popyt będą odnotowywały mieszkania 2-pokojowe (40% zainteresowanych), 3-pokojowe (30% zainteresowanych), natomiast kawalerki oraz mieszkania 4-pokojowe notują najsłabsze zainteresowanie – ok. 12% zainteresowanych.

Słabe zainteresowanie kawalerkami prawdopodobnie wynika z tego, że różnica w cenie pomiędzy kawalerką, a mieszkaniem 2-pokojowym nie jest kolosalna. W większości na zakup kawalerki decydują się osoby, które chcą przeznaczyć je pod wynajem.

Sytuacja ta może zmienić się w przyszłym roku. Na zmianę może mieć wpływ zwiększenia wkładu własnego dla tych osób, które decydują się na skorzystanie z programu „Mieszkania dla młodych”. Niektórzy eksperci spekulują, że młodzi mogą być pod tym względem mniej aktywni, z drugiej strony może to być powodem dużej ich aktywności jeszcze w tym roku.

Comment here