Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Aktualności

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie w programie „Mieszkanie Dla Młodych” (MDM)?

Założeniem programu MDM – Mieszkanie Dla Młodych, miało być wsparcie osób do 35 roku życia w zakupie mieszkania. Polega ono na dofinansowaniu wkładu własnego na rynku pierwotnym.

O tym, czy dostaniemy kredyt na zakup mieszkania w programie MDM decyduje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak, jak przystało na biurokratyczne państwo, zanim otrzymamy (bądź nie) pozytywną decyzję, musimy przejść przez cały proces, a wygląda on następująco:

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie w programie Mieszkanie Dla Młodych (MDM)?

#1 Kryteria programu MDM

Pierwszą kwestią, którą należy zrobić, to oczywiście sprawdzenie, czy mieścimy się w kryteriach, które należy spełniać, by móc starać się o dopłatę na mieszkanie w MDM. Jak już wcześniej napisaliśmy – osoba, która chce się ubiegać o te dofinansowanie:

  • musi mieć nie więcej niż 35 lat,
  • znaleźć mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego,
  • nie może być właścicielem innej nieruchomości (nawet w przeszłości),
  • wziąć kredyt, który musi stanowić przynajmniej 50% wartości domu/mieszkania na okres min.15-tu lat,
  • wybrać mieszkanie, które nie może przekraczać 75m2 metrażu lub dom, który nie może przekraczać 100m2 (należy zaznaczyć, że osoby, które posiadają minimum 3-kę dzieci mogą pozwolić sobie na większy metraż domu lub mieszkania. Wtedy wartości te rosną dla mieszkania do 85m2, z kolei dla domu 110 m2).

Mają nastąpić zmiany kryteriów i warunków w programie Mieszkanie Dla Młodych -> Kliknij i zobacz szczegóły!

#2 Zdolność kredytowa

Od tego, czy zostanie nam przyznany kredyt w programie MDM zależy również to, czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, czyli czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt.

Najistotniejsze kryteria zdolności kredytowej to:

  • wysokość zarobków,
  • forma zatrudnienia,
  • okres (czas) spłaty kredytu,
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
  • inne zobowiązania finansowe.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?
Najprościej w banku lub poprzez specjalne, darmowe kalkulatory kredytowe dostępne także on-line w internecie.

#3 Wybór domu lub mieszkania

Może się Wam tak z początku nie wydawać, ale wybór domu lub mieszkania jest najtrudniejszym i bardzo ważny punktem w tym całym procesie. Większość, raczej nie będzie miała problemu ze spełnieniem kryteriów, które narzuca program Mieszkanie Dla Młodych, jednak znalezienie wymarzonego M, z którym będziemy związani wiele lat, i które będzie naszą ostoją – to już nie taki prosty wybór.

Nasze wymarzone mieszkanie możemy szukać na własną rękę, możemy także skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji nieruchomości lub serwisów internetowych, które pomogą nam w tej jakże trudnej decyzji. Dzięki ich doświadczeniu, mamy większe szanse na znalezienie domu lub mieszkania, które będzie spełniało nasze wymagania.

Jak np. na tej stronie raciborskiej agencji nieruchomości http://www.domprofit.pl/nieruchomosci możemy wyszukać dom lub mieszkanie wg wybranych kryteriów. Dzięki temu, szybciej przebrniemy przez oferty, nie tracąc czasu na przeglądanie tych nieruchomości, które kategorycznie odpadają już na starcie. Pamiętaj jednak o kryterium programu MDM – mieszkanie lub dom musi być z rynku pierwotnego!

#4 Podpisanie umowy deweloperskiej

Mężczyzna podpisujący akt notarialny zakupionego mieszkania lub domu.
Jeżeli już znaleźliście wymarzone mieszkanie, spełniające wymagane kryteria programu MDM, zostaje Wam już tylko podpisanie umowy deweloperskiej oraz złożenie wniosku kredytowego w banku.

Jeżeli zależy nam na otrzymaniu kredytu, musimy podpisać umowę deweloperską, umowę o ustanowieniu, umowę o przeniesieniu własności mieszkania lub chociażby umowę przedwstępną. Jeżeli jednak nie posiadamy żadnej umowy, bank może sam sobie zweryfikować naszą zdolność kredytową, dzięki prospektowi informacyjnemu dewelopera.

#5 Złożenie wniosku kredytowego

Następną procedurą jest złożenie w banku wniosku kredytowego, który składa się z oświadczeń mówiących o tym, że:

  • nie posiadasz, ani nie posiadałeś w przeszłości żadnych nieruchomości,
  • lokal będzie wykorzystywany do własnych potrzeb,
  • lokal pochodzi z rynku pierwotnego,
  • nieruchomość zostanie zasiedlona po raz pierwszy.

Ponadto, mogą być Ci potrzebne również różnego rodzaju dokumenty (wszystko zależy od wielkości dofinansowania, a także banku), np. akt urodzenia, orzeczenia sądowe separacji, itp.

#6 Decyzja w sprawie otrzymania kredytu

Teraz to już pozostaje nam już tylko czekać na decyzję, czy dostaniemy kredyt w programie MDM.
Bank, w którym złożyliśmy wniosek ma 60 dni na skomplementowanie całej dokumentacji oraz wysłanie jej do Banku Gospodarstwa Krajowego, który to właśnie wydaje tą decyzję.
Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, wracamy do banku i załatwiamy wszystkie szczegóły związane z umową kredytową.

#7 Podpisanie umowy kredytowej

Teraz zostało Ci już tylko podpisanie umowy kredytowej. Oczywiście dokładanie przeczytaj wszystkie punkty zapisane w umowie i jeżeli czegoś nie rozumiesz, bądź masz jakiekolwiek wątpliwości – koniecznie zapytaj o nie pracownika w danym banku lub doradcy kredytowego!

W umowie tej powinny znaleźć się różnego rodzaju zapisy, m.in.:

  • strony umowy,
  • terminy i zasady spłaty kredytu,
  • kwota kredytu,
  • wysokość oprocentowania,
  • opłaty,
  • prowizje,
  • cel udzielonego kredytu (w tym przypadku zakup mieszkania lub domu),
  • sposób zabezpieczenia, a także
  • informacje o kosztach w przypadku przedterminowej spłaty kredytu.

#8 Podpisanie aktu notarialnego oraz wpłata pieniędzy

Jeżeli już umowa została podpisana, została nam jeszcze konieczność dostarczenia aktu notarialnego do banku. Akt notarialny musi być podpisany u notariusza z obecnymi właścicielami nieruchomości.
Ponadto musimy jeszcze zrobić wpis do hipoteki w Księdze Wieczystej oraz dostarczyć odpis do banku.

 

Od tej pory jesteś pełnoprawnym właścicielem mieszkania lub domu, zakupionego w ramach nowego programu Mieszkanie Dla Młodych. Jeżeli spełniasz podane kryteria, szukasz mieszkania lub domu – warto zastanowić się nad rozważeniem wzięcia w nim udziału!

Comment here