Skuteczna sprzedaż nieruchomości

Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania oraz najświeższe aktualności z branży nieruchomości

Porady

Dlaczego sprzedaż nieruchomości powinno się powierzyć tylko jednej agencji nieruchomości? Poznaj 5 powodów!

Sprzedaż nieruchomości – jak niejeden pewnie zdążył się już o tym przekonać – to nie taka błahostka.
Chcąc więc sprzedać nieruchomość musisz podjąć kilka istotnych decyzji, które mogą odpowiadać za jej sukces bądź przeciwnie – za porażkę.

W pierwszej kolejności musisz się zdecydować, czy chcesz powierzyć sprzedaż agencji nieruchomości, czy też zająć się tym sam? Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości – to podpiszesz umowę otwartą, czy też umowę na wyłączność?

Szacuje się, że przeważająca większość co prawda zdecyduje się na współpracę z biurem nieruchomości, ale niestety tylko mała ich garstka podpisze umowę na wyłączność.

Dlaczego niestety?

Poznaj 5 powodów dla których warto powierzyć sprzedaż nieruchomości tylko jednej agencji!

1) Więcej agencji = szerszy zakres reklamy ogłoszenia? –> NIE oznacza wcale szybką sprzedaż!

Panorama miasta z lotu ptakaDecydując się na kliku pośredników nieruchomości faktem jest, że zapewne Twoja oferta trafi do szerszego grona zainteresowanych, ponieważ pojawi się na wielu portalach ogłoszeniowych. Ale to wcale nie jest równoznaczne z tym, że Twoja nieruchomość zostanie szybciej sprzedana. Dlaczego?

Raz, że zazwyczaj zainteresowani kupcy szukają ofert również na kilku portalach ogłoszeniowych, więc jest duże prawdopodobieństwo, że i tak trafiliby na Twoją ofertę, jednak niekorzystnym punktem tego rozwiązania jest inna kwestia, mianowicie:

zainteresowane kupnem/wynajmem osoby korzystają niemal w 99% z zamieszczonej w serwisie ogłoszeniowym wewnętrznej wyszukiwarki. Najczęściej wpisują/zaznaczają opcje, które najbardziej odpowiadają ich oczekiwaniom, by przefiltrować wyniki i przeglądać tylko te najlepiej dostosowane do nich. Najczęściej szukają wybierając rodzaj nieruchomości, czy to ma być sprzedaż czy wynajem, ilość pokoi, itp.

Jeżeli sprzedawana przez Ciebie nieruchomość mieści się w tym przedziale – pojawi się w wynikach wyszukiwania – to dobrze.
Problemem jest to, że nie pojawi się tylko jeden wpis, bowiem może być ich więcej, dużo więcej – dlaczego? Bo te same ogłoszenie jest zamieszczone przez kilka agencji nieruchomości do których się udałeś.  Pośrednicy nieruchomości zazwyczaj również korzystają z kilku/kilkunastu najpopularniejszych portali ogłoszeniowych, więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo występowania Twojej oferty w kilku-kilkunastu wersjach w jednym serwisie internetowym.

Myślisz, że to dobrze, ponieważ większość listy, które zwróciła wyszukiwarka będzie zajmować Twoja nieruchomość, więc masz mniejszą konkurencję i w związku z tym większą szansę na szybką sprzedaż?? Jeżeli tak uważasz – jesteś w błędzie i to ogromnym!

Postaw się w roli kupującego – widzisz tą samą nieruchomość, każda ma jednak zupełnie inny opis, w każdej są podane inne informacje, inne zalety i wady, ukazany inny standard oraz stan nieruchomości, każda ma załączone inne zdjęcia – jedne będą lepszej jakości – zachęcające do kupna, drugie zaś niedbale, zrobione z złego konta – działające na jej niekorzyść i na wstępnie odrzucane przez klientów, kolejny minusowy punkt – inna cena w każdym ogłoszeniu. Potencjalny klient dostaje bardzo sprzeczne komunikaty, przez co Twoja nieruchomość bardzo traci w jego oczach, a Ty tracisz potencjalnego kupca i szansę na sprzedaż/wynajem Twojej nieruchomości. Może o tym nie wiesz, ale im dłużej nie możesz jej sprzedać, im dłużej Twoje ogłoszenie/a wiszą tym gorzej i coraz ciężej ją sprzedaż, tym bardziej za satysfakcjonującą Ciebie cenę.

2) Więcej agencji = lepsza prezentacja nieruchomości? –> NIC bardziej mylnego!

Pośrednicy nieruchomości analizujący prezentację wyników sprzedaży nieruchomości.Myślisz, że podejmując decyzję podpisania umowy otwartej i udanie się do kliku pośredników nieruchomości zyskasz lepszą prezentację nieruchomości? Niestety musimy Cię rozczarować, ale niestety tak to nie wygląda. Jak pisaliśmy powyżej – owszem, Twoja nieruchomość będzie szerzej rozreklamowana, ale nie znaczy to, że prezentacja Twojej oferty będzie wykonana na wysokim poziomie.

Niestety podpisując umową otwartą z agencją nieruchomości, na pewno nie będą oni poświęcali czasu na przeprowadzenie profesjonalnego marketingu i prezentacji Twojej nieruchomości. Z pewnością nie skupią się oni na odpowiednim przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, wykonaniu profesjonalnej sesji fotograficznej, nadaniu premiowanych wyróżnień Twojej oferty w portalach ogłoszeniowych, które dają większą szansę na szybszą sprzedaż nieruchomości.
Zazwyczaj wygląda to tak, że przygotowują typową ofertę, nie poświęcając jej większej uwagi, nie dostosowując oferty typowo pod idealnego klienta – wystawiają i czekają, licząc, że może jednak jakaś osoba znajdzie ją wśród innych podobnych ogłoszeń, niczym niewyróżniających się i niezachwycających ofert.

3) Wiele agencji = mniejsza prowizja dla pośrednika? –> w gruncie rzeczy STRACISZ dużo więcej!

Zawierając umowę otwartą z agencją nieruchomości, oczywiście zapłacisz mniejszą prowizję, niż w przypadku umowy zamkniętej. Lecz myk tutaj jest taki, że w przypadku umowy zamkniętej, różnica pomiędzy ceną transakcyjną, a ofertową będzie bardzo mała, niekiedy praktycznie równa 0. Natomiast w przypadku umowy otwartej różnica ta może osiągnąć wartość nawet kilkudziesięciu tys. złotych!

Więc zastanów się teraz ile zyskasz, a ile możesz stracić na teoretycznie mniejszej prowizji przy umowie otwartej?

Dom i wieżyczki z monet obok domu.Skąd taka różnica? Umowa otwarta nie przewiduje większego poświęcania czasu, zaangażowania i kosztów na lepszą prezentację i reklamę nieruchomości. Pośrednik nie wykona żadnych działań zmierzających do poprawy atrakcyjności i wartości nieruchomości, rzetelnym jej przygotowaniu do sprzedaży, by jak najbardziej uatrakcyjnić ja w oczach potencjalnego klienta, co przekłada się także na jej wyższą wycenę oraz co ważne – obronę ceny!
W przypadku umowy otwartej liczy się tylko transakcja. Jak jej dokonać jak nieruchomość nie ma wartości? Obniżać cenę tak długo, aż znajdzie się jakiś ochotnik. Ty w akcie desperacji zgadzasz się na to, pośrednik otrzymuje prowizję – bez swojego większego wkładu i wszyscy są szczęśliwi, ale czy na pewno wszyscy??

Reasumując…

Nie twierdzimy, że samo podpisanie umowy na wyłączność z agencją nieruchomości od razu skazane jest na szybką i efektywną sprzedaż nieruchomości, a w dodatku za bardzo korzystną dla Ciebie cenę.
Sukces zależy tutaj od wielu czynników, przede wszystkim z działań danego pośrednika, a nie samego w sobie typu umowy. Natomiast tak czy inaczej, jest to pod wieloma względami lepsze rozwiązanie z tych dwóch omawianych. To jaki będzie efekt, dużo zależy od biura nieruchomości, które powinno wybrać się bardzo starannie, a nie iść do „pierwszego lepszego z brzegu”.

Możesz także zdecydować się na sprzedaż swojej nieruchomości bez pośrednictwa, bez oddawania prowizji pośrednikom.

Myślisz, że nie dasz rady, że nie masz doświadczenia, ani żadnej wiedzy na ten temat? To dobrze, że realnie mierzysz swoje możliwości, przecież nie można być dobrym we wszystkim! Nikt też przecież nie każde Ci robić tego sam – skorzystaj zatem z pomocy osób doświadczonych i znający się na rzeczy, którzy pomogą i doradzą Tobie jak profesjonalnie sprzedać nieruchomość.
Zachęcamy do zapoznania się z propozycją, jaką przygotowała dla Ciebie Agencja Nieruchomości DomProfit z Raciborza, wspierająca osoby chcące sprzedać/wynająć nieruchomość samemu – bez oddawania prowizji!

Comment here